Czy to koniec tanich zakupów na Aliexpress / Banggood / DHgate /  Geekbuying? NIE!

Czy to koniec tanich zakupów na Aliexpress / Banggood / DHgate / Geekbuying? NIE!

Jak pewnie wiecie od 1 lipca weszła nowa ustawa, a to znaczy? Że w koszyku do wszystkich produktów doliczany jest polski VAT... tak wszystko drożeje o 23% - czy to koniec zakupów jakie znamy? Zdecydowanie NIE!

Dzielę artykuł na dane sklepy i cały czas będę go uzupełniać - generalnie myślisz, że na drobnice to grosze i nie warto się przejmować? Masz rację, tak dosłownie jest :) 

Jednak nie same złe wieści to za sobą niesie. Zakupy stały się teraz prostsze i nie omijają prawa, a to znaczy, że już nie będę zatrzymywane na cle oraz będą przychodzić szybciej!

Mało złych wiadomości?

Poczta Polska: Na wszystkie przesyłki obsługiwane przez Pocztę Polską zostanie obłożona opłatą pocztową za dokonanie zgłoszenia celnego, które w naszym imieniu za 8,50 złotych zrobi... Poczta. Najlepsze jest to, że niezależnie od tego czy VAT został przez nas opłacony już podczas zamawiana, czy też nie ;) Płatność za tą przyjemność będziemy musieli zrobić przy odbiorze przesyłki listonoszowi + naliczony VAT. Dotyczy tylko przesyłek za które VAT nie został zapłacony.

Inpost: takich opłatach nie ma. 

Kurierzy: takie opłaty w przypadku przesyłek nieopłaconych również naliczają. Nastomiast w przypadku przesyłek gdzie VAT został już zapłacony, również nie ma dodatkowych opłat.

Kiedy i komu zapłacimy VAT?

Od 1 lipca 2021 r. platformy takie jak AliExpress pobierają podatek VAT od sprzedaży towarów dostarczanych użytkownikom z UE, w tym w sytuacjach podczas których towary są dostarczane spoza UE o wartości zamówienia do 150 EUR lub towary, które są wysyłane z UE, gdzie sprzedawca ma swoją siedzibę poza UE

Zapłacimy ostatecznie zawsze naszej wspaniałej ojczyźnie (przez dyrektywę UE), a zrobi to w naszym umieniu dany sprzedawca lub osobiście my. 

Czyli obecnie jest tak:

Jeżeli zamawiamy z Chin:

  • Zamawiamy do 150€ - od razu jest naliczony i widoczny VAT 
  • Zamawiamy powyżej 150€ - nie jest doliczany VAT, później będziemy musieli opłacić wszystko jak przyleci do kraju

Jeżeli zamawiamy z EU:

  • Zamawiamy niezależnie od kwoty - od razu jest naliczony i widoczny VAT 

Aliexpress

Przy zakupach widać czy VAT jest już doliczony (zawarty w przesyłce) - wyświetlane ceny od razu go zawierają. Informacja: Cena z VAT / Price includes VAT

Generalnie wszystko jest na portalu obecnie bardzo klarowne. 

Banggood

Przy zakupach widać czy VAT jest już doliczony (zawarty w przesyłce) - wyświetlane ceny od razu go zawierają. Informacja: Inclusive VAT.

Generalnie wszystko jest na portalu obecnie bardzo klarowne. 

DHgate

Ma trochę w ogóle grubo zrobione, bo mamy taki komunikat: Note: VAT-collected by DHgate are not supported at this time, we will get the function online as soon as possible. Before this, customer need to pay the tax by yourselves.

Geekbuying (PL)

Wszystkie ceny zawierają opłaty, wszystko jest dostarczane kurierem, jest to cena ostateczna, a wysyłka jest z EU.

Kto na tym zyska?

Oczywiście cały Polski rynek sklepów lokalny, a co za tym idzie będzie na pewno drożej.

Jednak czy tak zostanie?

Nie ma szans aby sklepy nie zareagowało na to, gdyby to dotyczyło małego rynku Polskiego to może... ale to dotyczy całej Europy, to są miliardy dolarów - nie ma opcji aby tak to zostało i przestało być atrakcyjne dla cebul takich jak ja! I już widać światełko w tunelu (2 lipca) - ceny poszły grubo w dół! Na kilkunastu drogich towarach, które obserwujemy (dział Promocje) po sprawdzeniu cen... wychodzą w podobnej cenie (już z doliczonym VAT)!   

Na dzień 17 sierpnia można powiedzieć, że wszystko się stabilizuje i ceny ponownie zaczynają być bardzo atrakcyjne. 

Podsumowanie

Artykuł będę cały czas rozwijać i edytować wraz z rozwojem sytuacji. Jest to już jego 4 edycja od czasu powstania. 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!

Hulajnoga elektryczna KUGOO KIRIN Mini2

801 zł 801zł | taniej o 29%

Najtańszy i najprostszy model o zasięgu 15km, z pełnymi oponami, udźwigu do 65kg, napędzie na tył i maksymalnej prędkości do 15km/h - idealna dla dzieci oraz niewysokich dorosłych :)